Wasa lugu

KUURORTLINN PÄRNU

Pärnu oma valge liivaga mereranna ja madala lahe sooja veega on üks parimaid puhkuseveetmise paikasid Eestis. See on olnud ka linna kuurordiks kujunemise eelduseks. 19. sajandi algul hakati linnas terviseprotseduurina meresuplusi harrastama, hiljem leiti lähikonnas raviva toimega mere- ja turbamuda. Eesti Vabariigi loomise järel arendati kuurorti aktiivselt ning rajati mitmeid pansione ja villasid suvevõõraste majutamiseks.

Nii oligi see juba 1838.aastal,  kui Pärnus avati esimene supelasutus ning seda peetaksegi Pärnu kui kuurortlinna sünniks. Tollased terviseasutused erinesid suuresti praegustest, kuid nende eesmärgid – pakkuda kosutust ihule ja hingele – on jäänud muutumatuks.

Wasa1938

Vasa Pansionaat aastal 1938, foto autor teadmata

Nii ehitati laevaga Pärnusse puhkama saabuvate  rootslaste tarbeks Villa Vasa, mis oli sellel ajal üks osa tänasest Wasa hotellist. Oma esialgse nime, “Hotell-pansion Vasa” saigi maja Rootsi suvitajaid vedanud laeva järgi. Juba tegutsemisaastate algusest, 1938ndast aastast südamehaigete ravisanatooriumina tuntud väärika maja ajastuhõnguline arhitektuur ja kaunilt kujundatud õueaed muudavad siinviibimise eriliselt meeldejäävaks.

Alates aastast 2013 naases hotell  oma esialgse nime „Wasa“  juurde.

Wasa Hotell 2023a, pildi autor Laura Rohtlaan

Tänapäeva Wasa Hotel, foto Laura Rohtlaan 2023a